kkk
blank

Kadir Alkan

Sakal Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Erkeklerde genel olarak ergenlik yaşı olarak nitelendirilen 13 yaşından sonra çıkmaya başlayan ve 20 yaşına dek gelişimini tamamlayan sakal (bazı kişilerde kök olup beslenememe sonucu deri üstüne sakal çıkamamaktadır), kadınla erkek arasında ki farklılıklardan biridir. Çağlar boyunca erkeğin ‘dominantlık’ göstergesinden biri olan sakal bakımı nasıl yapılmalı sorusunun cevabı merak edilmiştir.

Bununla birlikte her zaman kadınlar arasında tercih edilen bir ayrıcalıklı durum değildir. Yapılan bazı araştırmalar bu konuda değişik sonuçlar ortaya koymuştur. Örnek olarak belirli zamanlarda bazı toplumlarda bekar erkek sayısının bekar kadın sayısından çok fazla olduğu dönemlerde sakalın kadınlar arasında popüler hale geldiği görülse de bu durum günümüzde tek başına bir çekicilik anlamına gelmemekte, hatta sakal kadınlar arasında bir iticilik olarak görülebilmektedir.

Bu durum göz önüne alındığında sakalın popüler hale gelmesi için özel bir bakım ve tarz ile erkek tarafından tatbik edilme zorunluluğu ortaya çıkmaktadır.

Erkek ve Sakal 

Çağlar boyunca olduğu gibi günümüzde de sakal, temsil ettiği erkek hakkında çok şey ifade etmektedir. Erkekler yaş ve konumlarına göre birçok model sakal tipini kendilerine yakıştırmakta bu yolla bir tarz yaratmaktadır. Gerçekten de sakal bu konuda erkeğin tamamlayıcı bir imajı olabilmektedir. Sakal türlerini birçok şekilde sıralamak olasıdır.

Sakal türlerinin başta geleni komple sakaldır. Genellikle ilk çağdan beri peygamberler ve bilge kişileri çağrıştıran komple sakallar son derece uzun olabileceği gibi günümüzde kısa kesim olarak özellikle yaşlı ve orta yaş erkeklerde tercih nedeni oluyor. Özellikle günümüzde, genç akademik kariyerli bilim insanları tarafından çok tercih edilmektedir.

Özellikle 1990’ların başında genç ve orta yaşlı erkekler arasında bir moda akımı hale gelmiş olan keçi sakal günümüz erkekleri arasında da hala popüler bir tarzdır. Özellikle günümüz erkekleri kirli sakal bırakma yarışı içinde. Kirli sakal her şeyden önce kolay ve erkeği daha çekici yapan bir tarz. Özellikle dikkat çekmeyi amaçlayan insanların çeneyi saran sakal modelleri, favori sakal tiplemesi diğer sakal tarzlarına göstereceğimiz sakal çeşitleridir.

Erkekte Sakal Bakımı

Erkekte çoğu kadınlar tarafından çekiciliğin sembolü olarak görülen sakal hiç şüphesiz beraberinde birçok sorunu da ardında getirir. Erkekte sakal bakımı nasıl yapılmalı merak edenler, sakalı kullanımına göre bu bakım rutinini ayarlayabilir.

Yüz cildinin uzun süre sakalla kaplı durması şüphesiz ciltte bazı olumsuz etkiler yaratır. Bu etkilerin başında tahriş başta olmak üzere; deri kuruması, kepeklenme, pullanma ve kaşıntı gelmektedir. Bir kısım erkek sakal bıraktıktan sonra sakalının bakımını gerektiği gibi yapmaz ya da yapamaz.  Sakal bakımı için öncelik sakalın yıkanmasıdır. Bilinir ki birçok kişi sakalını yıkamaz, yıkasa bile genel banyo çerçevesinde kullandığı şampuanı veya sabunu ile sakalını yıkar ve bu yolla sakal temizliğini yaptığını zanneder.

İşte bu yolla yapılan sakal temizliği ardında pullanmadan, kepeklenmeye kaşıntıya dek bir sürü soruna neden olur. Günümüz teknolojisinde sakal bakımı için ayrı bakım ve temizleme yolları olasıdır. Sakal kıl yapısına ve cildin özelliğine göre çeşitli şampuanlar sakal ve sakal altı cilt temizliğine göre piyasada mevcuttur. Bu tür ürünlerle yapılan sakal temizliği ve bakımı sonunda sakal altı cilt sağlıklı bir konumda kalacaktır. Sakal uzun süreli ve uzun olarak bırakıldığında yüz cildinde çeşitli tahrişler sonunda yaralar oluşabilir bu konu kesinlikle bir hekim kontrolü gerektirir.

Sakalı Taramak

Sakal bakımında ikinci önemli husus sakalın taranmasıdır. Taramak sakalın kıl köklerini eğitmek ve sakal kıllarının belirli bir yönde uzamasına yardımcı olacak bu yolla sakalın daha düzgün ve estetik bir görünüm kazanmasına sebebiyet verecektir.

Sakal bakımının bir önemli faktörü de şüphesiz her şeyde olduğu gibi sağlıklı beslenme ile de ilintilidir. Günümüzde sakala daha güzel ve estetik bir görüntü vermek ve sakal bakımı nasıl yapılmalı öğrenmek için sakal parlatıcı birçok ürün mevcuttur.

Sakal Bakım Ürünleri İçin: https://www.instagram.com/kadiralkanstore/ adresini ziyaret edebilirsiniz.