kkk
blank

Kadir Alkan

Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Çözümleri  

Kadınlar ve erkekler asırlardır saçlarına önem vermiştir. Saçların farklı şekillere sokulması, renkli perukalar ve saç süslemeleri ile kişisel güzelliğin etkili olmasını sağlayan birçok yöntem kullanılmıştır. Bunlara rağmen saç dökülmesinin nedenleri ve çözümleri eskiden beri geçici çözümlerle ortaya çıkmıştır.

Yıllar geçtikçe daha pratik çözümler üreten insanlar, kafaya yapışan peruklara kadar işi büyütmüştü. Saç dökülmesinin birçok farklı nedeni vardır.  Bu nedenlerin araştırılması tıp geliştikçe ortaya çıktığı için saç dökülmesinin çözümü için geçici olan çözümler uygulanmıştır.

Günümüzde ise birçok kalıcı çözüm ve saç ekimi ile saçlar henüz tam olarak dökülmeden müdahale yapılarak saçları kurtarmak mümkün olabiliyor. Saç dökülmesinin nedenleri ve çözümleri araştırılarak erken müdahale harika sonuçlar verebilir.

Genetik Nedenler

Saç dökülmesi genelde erkeklerde genetik olarak değerlendirilir. Baba ve dedesi kel olan bir insanın kel olacağı düşünülür. Bu tip saç dökülmeleri tepeden başlar ve ilk belirtilerini buradan verir. Genetik nedenlerin etkisiyle dökülen saçlar kesin bir çözüm için saç ekimi ve regenera activa kök hücre tedavisi gibi uygulamalarla geri kazanılabilir. Ancak bazı durumlarda bu yöntemlerin de işi yaramadığı bilinmektedir.

Sağlıksal Nedenler

Birçok hastalık saç dökülmesine neden olabilir. Bunlar hamilelik, tiroid, demir eksikliği  gibi rahatsızlıklardır. Bu rahatsızlıkların giderilmesi için dahiliye doktoruna giderek tetkiklerinize baktırmalı ve ilaç takviyesi almalısınız. Çoğu zaman bu tür saç dökülmeleri tedaviyle giderilmektedir. Saç sağlığı için beslenmenin de önemli olduğu çok iyi bilinmelidir. Protein bakımından zengin beslenmek saç dökülmelerine neden olacak demir eksikliği ve benzeri sorunların oluşmamasını sağlayacaktır.

Stres

Stres ve sağlıksız yaşam koşulları saç dökülmesine neden olan sorunlar arasındadır. Bu durumda yine iyi bir tetkik  yapılarak dökülmelerin nedeni ve sonucu hakkında bilgi alarak tedaviye başlayabilirsiniz. Saç dökülmesinin nedeni belirlendiği zaman, tedavinin ne şekilde olacağı ve saç kaybının nasıl sona ereceği de ortaya çıkacaktır. Stres tipi saç dökülmeleri kalıcı olabilir ve bu yüzden vakit kaybetmeden bir helime görünmek kelliğin önüne geçecektir.

Saç Dökülmesinde Tedavi Yöntemleri

Saç dökülmelerinde tedavi yöntemlerinden biri olarak tercih edilen saç ekimi en çok tercih edilen çözümdür. Saç ekimi kalıcı bir çözüm olmakla birlikte en doğru sonuç dökülmenin ilk başladığı dönemde alınır.

Saç dökülmesi yeni başlamış ve genetikse, genelde regenera activa kök hücre tedavisi ile desteklenerek saçların köklerinin uyarılması sağlanır. Bu uyarılma sonrasında saç bakımı için gerekli olan şampuan ve losyonlar kullanılır ve saç ekimi kararı verilmişse saç ekimi için hazırlıklara başlanır.

Saç Ekimi Etkili Bir Yöntem Mi?

Saç ekimi en kalıcı ve etkili yöntemdir. Ancak doğru yerde yaptırmayı öğrenmek ciddi bir önem taşımaktadır. Saç ekiminde iyi bir sonuç almak için saçların iyice dökülmesi beklenmeden saç köklerinin uyarılmasına başlanır. Sonrasında da saç ekimi için gerekli olan tedaviye başlanır.

Önce hastanın donör saçlarının alınacağı bölge belirlenir. Saç kökleri transferi için kaç adet greft alınacağı belirlenerek saç kökleri saç olmayan bölgeye transfer edilir. Tek tek alınan saç kökleri, yine tek tek transfer edilir. Bu şekilde saçların sağlıklı bir şekilde yeni yerlerinde uzaması beklenir. Bunun için hastanın 3 ila 8 ay arasında kişiye göre değişen bir süre dahilinde beklemesi gerekir.

Doktor özel losyon ve şampuanlar vererek hastanın saç kaybının minimuma inmesi sağlanır. Minimuma inen saç kayıplarından iyi bir sonuç almak için de bakım önerileri ve gerekiyorsa regenera activa kök hücre tedavisi yöntemiyle tedavi desteklenir.

Saçlarınız İle Alakalı Bakım Ürünleri İçin: https://www.instagram.com/kadiralkanstore/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Saç Ekimi & Saç Tedavisinde Destek İçin: 05322976636 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.