kkk
blank

Kadir Alkan

Yağlı Saçlar İçin Çözümler

Yağlı cildi olanlar her ne kadar sivilce ve siyah noktalardan dert yansa da en şanslı kişilerdir. Birçok kişi cildinden çok saçlarıyla sorun yaşar ve yağlı saçlar için çözümler aramaktadır. Bu çözümlerin bulunması için birçok dermokozmetik ürün, bitkisel ve doğal çözüm tercih edilerek çabuk yağlanan saçlara çözüm olmaktadır.

Yağlı saçlara sahip olanlar, banyo yaptıktan sonra saçlarından memnundur. Ancak ertesi gün ya da sonraki gün yağlanmaya başlayan saçlar, kirli ve kötü bir görünüme neden olur. Bu da kişinin yaşam kalitesini olumsuz olarak etkiler. Yağlı saç tipine sahip olan kişilerin ciltleri de yağlıdır ve bu ciltler sivilcelere neden olabilir. Beslenmenin de önemli olduğu yağlı ciltlerde aşırı stres, hormonal dengesizlikler gibi birçok etken saçların daha kısa sürede yağlanmasına neden olabilir.

Yağ açısından çok zengin yiyeceklerin tüketilmesi de saçların yağlanmasına neden olabilir. Bu yüzden yağlı saçlar için çözümler arayan herkes beslenmesine de özen göstermektedir. Saçların ağır ve zayıf olmasına neden olabilen aşırı sebumun dengelenmesi gerekir. Bunun için birçok önlemin alınması söz konusu olabilir.

Elma Şırası Sirkesi

Elma sirkesinin yağlı saçlar için çözümler konusunda oldukça iyi etkileri vardır. Bu etkilerin elma şırası sirkesinin içindeki asetik asit sayesinde yağ üretilmesini önlemesi mümkündür. Saç derisindeki kalıntıları en iyi şekilde temizleyen elma şırası sirkesiyle haftada iki üç kez saçların soğuk durulama suyu şeklinde durulanması yeterli olacaktır. Bir bardak suyun içine eklenecek olan elma şırası sirkesi, saçı şampuanladıktan sonra soğuk suyla durulama şeklinde gerçekleşebilir. Sirke yağlı saçlar için çözümler konusunda en etkili ilaçtır.

Aloe Vera Jel

Mucizevi bitki aloe veranın jelinin cilt üzerinde birçok olumlu etkisi vardır. Bu etkilerden biri de yağlı saçlar için kullanılan aloe veralı şampuanlardır. Hazır olarak alacağınız gibi şampuanın içine de eklenen aloe vera bir yemek kaşığı limon suyuyla birlikte kullandığınız şampuana eklenebilir. Dilerseniz bu karışımı saç derinize de sürebilirsiniz.

Limon Suyu

Limon saç derisi sorunlarının çözümü için oldukça önemlidir. Saç derisinin PH dengesinin düzelmesini sağlayacak olan limon suyu saç diplerine sürülebileceği gibi, bal ve suyla karıştırılarak da içilebilir. Bu ürünlerin kullanıldığı durumlar söz konusu olduğunda kullandığınız şampuanın da kimyasal içeriği az olan bir şampuan olmasına özen göstermeniz gerekecektir. Yağlı saçlar için çözümler arasında en çok tercih edileni limon suyu ve aloe vera jeldir.

Siyah Çay

Siyah çayın içinde bulunan birçok asidin saçın yağlanmasını engellediği bilinmektedir. Çayı demleyerek saç derinize sürerek sonrasında saçınızı yıkayın. Haftada 2-3 kere yapacağınız bu uygulama saçınızın yağlanmasının önüne geçecektir.

Bal

Asırlardır kullanılan bal, yağlı saçları tedavi etmek için kullanılır. İki kaşık bala yumurta sarısı ekleyerek karıştırın ve yarım saat bekleyin. Saçınıza eşit miktarda sürerek kafa derinize masaj yapın. Daha sonra saçlarınızı iyice yıkayın ve haftada iki kez devam edin.

Karbonat

Yağ emici özelliği bulunan karbonat, alkalin özelliği sayesinde derideki ph dengesini düzenler. 1 ölçek karbonata eklenen 3 ölçek suyla birlikte karıştırılır ve saçlar bu suyla durulanır. Ayrıca saçın yağlanması söz konusu olduğunda karbonatın kafaya dökülerek fırçalanması saçın yağını emecektir.

Saç Boyası

Saçları boyamak da saçlardaki yağ fazlasını azaltır. Saçları kurutan boya, yağlı saçlar söz konusu olduğunda iyileştirici etki bile gösterebilir. Ancak saç diplerinden çıkan yeni saçlar yine yağlı olacaktır. Bu yüzden mutlaka aşırıya kaçmadan saç boyası kullanabilirsiniz.

Lavantalı Su

Sirke kadar etkili olan ama koku açısından sorunsuz olan lavantalı su da saçların yağını azalmasına neden olur. Bir tutam lavantayı bir tencere suda kaynatın. Daha sora ılımasını bekleyin ve bir sprey şişesine dökerek saçınızın tamamını bu suyla yayın.

Biberiye ve Kekik

Lavantalı su gibi biberiye ve kekik suyunun da kullanılması saçların yağlanmasına çözüm olarak bilinmektedir. 10 dakika demlediğiniz karışımı daha sonra süzgeçten geçirin ve saçlarınıza sürün. Saçlarınıza durulama suyu olarak kullanabileceğiniz bu yöntemi aynı zamanda düzenli olarak kullanabilirsiniz.

Bitkisel Şampuan

Bitkisel olan şampuan çeşitlerini tercih ederek saçlarınızın sağlıklı beslenmesini sağlayabilirsiniz. Kimyasal içeriği az olan şampuanlarla birlikte kullanacağınız birçok saç bakım ürününü saç tipinize en uygun şekilde tercih edebilirsiniz.

 

Saçların Yağlanmasını Önleyen Yöntemler

Genetik bir sonuç olan yağlı saçlar söz konusu olduğunda birçok pratik çözüm saçların yağlanmasını önleyen öneriler arasındadır. Bunlar;

  • Saçlarınızı yıkadığınızda durulama konusunda tedbirli davranın. İyice saçlarınızı durulayın ve şampuandan arındırın,
  • Saçlarınız yağladığında kaşımanız enfeksiyona neden olabilir,
  • Kullandığınız şampuanı seçerken yağlı saçlar için olmasına özen gösterin. Yağlı saçlara sahip olanların büyük bir kısmı yanlış seçimler nedeniyle sorun yaşayabilir,
  • Omega 3 açısından zengin olan yiyecekler tüketmeye çaba gösterin,
  • Saç kremi kullanırken saç diplerinize sürmeyin,
  • Saçlarınızı çok sık taramayın. Saçlarınızı taramanız yağ bezelerinin aktif hale gelmesini kolay hale getirir.