kkk
blank

Kadir Alkan

Yüz Şekline Göre Saç Modeli Seçimi

Her insanın kendi özgü karakteristik özellikleri vardır. Dış görünüm de bunu en iyi şekilde yansıtır. Özellikle yüz şekline göre yapılan karakter analizler, kişilik hakkında ipuçları vermek için çok sık kullanılır. Kişinin dış görünümü için önemli olan saçlar da yüz şekline göre saç modeli seçimi yapıldığında en iyi şekilde kişinin stilini yansıtır.

Yüz şekli de her insanda farklıdır. Özellikle saç modeli seçiminde yüz şeklinin dikkate alınması doğru bir tarz yaratmak açısından önemlidir. Bazı kişilerin beğendiği saç modellerini kullandıklarında kendilerine yakışmama durumlar göze çarpar. Bu tamamen yanlış model seçiminden kaynaklanır. Kimi insanlar kahküllerin ardından dünyaya bakarken hayranlık kazandırırken kimi insana da kahküller hiç yakışmaz.

Doğru saç stilinin belirlenmesi için kişinin yüz tipini tanıması önemlidir. Bunun için de ideal yüz tipi olan oval yüze en yakın olması beklenen yüz şekline yakın tutacak modeller tercih edilir. Yüz şekline göre saç modeli seçimi konusunda aşağıdaki yüz tiplerini dikkate alarak karar verebilirsiniz.

Oval Yüzler İçin İdeal Saç Modeli

En ideal ve altın orana yakın yüz şekli oval yüz şeklidir. Diğer yüz şekilleri ovala en yakın olan modeller ortaya çıksın diye saçla tasarlanır. Oval bir yüze sahip olanlar her saç tipini kullanabilir. Düz, kıvırcık, kısa ya da uzun saç modellerinin tamamı oval yüz şekline sahip olan kişilere yakışmaktadır.

Kare Yüzler İçin İdeal Saç Modeli

Yüzü ovale yaklaştıracak olan asimetrik saç kesimleri, özellikle Bob ve lob kesimlerle hatların keskinliğinin yumuşatılması gerekir. Oval kakül modelleri kullanarak yüz ovalinin en iyi şekilde ortaya çıkması sağlanabilir. Asimetrik kesimler düz ve kıvırcık saçlarda çok güzel saç modellerine sahip olabilir.

Yuvarlak Yüzler İçin İdeal Saç Modeli

Yuvarlak yüz şekline sahip olan kişilerin yüzlerindeki yuvarlıklığı uzun olarak göstermeleri gerekir. Bu da uzun ve doğal dalgalar, çeneden başlayan katlı saçlarla mümkün olur. Uzun perçemlerin de bu yüz tipine sahip olanlar tarafından sık tercih edilmesi söz konusu olmaktadır.

Üçgen Yüzler İçin İdeal Saç Modeli

Üçgen yüzler için de yüz şekline göre saç modeli seçimi çenenin arka planda kalacağı modeller olmaktadır. Bu yüz tipine sahip olanlar kısa ve düz saçlardan özellikle katsız olan kesimlerden kesinlikle uzak durmalı.

Kalp Şeklindeki Yüzler İçin İdeal Saç Modeli

Kalp şeklindeki yüzler alın ve çene kısmına dikkat etmesi gereken kişilerdir. Alındaki açıklık için perçemlerden yardım almak, çene için de çene hizasını geçmeyecek modeldeki kesimlerden yararlanmak oldukça önemlidir.

Uzun Yüzler İçin İdeal Saç Modeli

Uzun yüzler için ideal olan saç modelinde yüzün uzunluğu genişlikten fazla olursa ciddi bir sorun söz konusudur. Yani yüzün dengesini sağlamak için uzun saçlar ve kahküller kullanılmalıdır. Düz ve kısa kesilmiş olan saçlar kesinlikle bu yüzler için ideal değildir. Perçemler ve yana taranmış modeller kullanarak uzun yüzler daha dengeli görünebilir.

Saç Modeline Karar Vermek

Uzun ya da kısa saçların modeline karar verirken özellikle yüz şekline göre saç modeli seçimi yapılmasının önemini anladınız. Ancak bu yeterli olmayacaktır. Çünkü saç kesimi ve modeli sizin saçınızın cinsi için uygun olmayabilir. Yani Bob kesim gibi modeller düz saçları olan ya da hafif dalgalı olanlara yakışırken kıvırcık saçlılar için bu modeller uygun kaçmayabilir.

Bu yüzden herkesin ideal bir saç stili olduğunu bilerek karar vermesi gerekir. Bunun için en uygun seçim, sizin yüz şeklinize benzer yüze sahip olan ünlülerin saç modellerinden ilham almaktır. Bu kişilerden ilham almanız, daha kolay karar vermenize yol açarken yardımcı olmak istediğiniz her zaman en uygun saç modelinin de pratik olarak hazırlanmasını sağlayacaktır.

Başkasında beğendiğiniz ve hayran olduğunuz saç modelleri size yakışmayabilir. Bu yüzden karar verirken en iyi şekilde yararlanacağınız ve ilham alacağınız seçenekler için profesyonel yardım alabilirsiniz.

Yüz Şekline Uygun Kısa Saç Modelleri

Kısa saç modellerinin çok yakıştığı kadınlar, uzun yıllar bu modelleri tercih eder. Ancak çene hizasından kısa saçlar her kadına yakışmaz. Genelde minyon ve ince yüz hatlarına sahip olan kadınlara yakışan kısa saç modelleri uzun boyunlu olanlar ve sivri çene yapısına sahip olanlara pek yakışmaz. Bu yüzden saç kesiminde sınırları belirlerken de yüz şekline göre saç kesimi seçeneklerini değerlendirebilirisiniz.

Makyaj Hileleri Yapın

Saç kesiminiz uygun olmasına rağmen bir terslik hissediyorsanız yüz şeklinize göre makyaj hileleri yapabilirsiniz. Makyaj konusunda doğru seçimler yapmak isteyenler için ideal olan makyaj stilinin belirlenmesi ve bu stile uygun makyaj yapılması, yüzünüzün ovale uygun bir şekilde kontürlenmesiyle daha dengeli bir yüz hatları görünümüne sahip olabilirsiniz. Bunun için öncelikli tercihiniz yüzünüzün sivri olan hatlarını yumuşatmak olacaktır.

Yüz tipine göre saç modeli tercihleriniz altın orana daha yakın olmanızı ve daha güzel görünmenizi sağlayacaktır.