kkk
blank

Kadir Alkan

v

Saçta Neden Kepek Olur?

Her yaştan insanın sorunu olan ve özellikle koyu renk saçlarda görülen saçta neden kepek olur sorusunun ilk cevabı genelde saçın yeteri kadar durulanmamamış ve arınmamış olmasıdır. Ancak bazı kişilerde yağlı cilde sahip olmak ve saçın nem dengesini bozmak da kepek sebebidir.

Kepek, pul pul görülen beyaz renklidir ve saçın kirli gibi görünmesine neden olur. Bu durum bulaşıcı değildir ama insanların kendini köyü hissetmesine neden olabilir. Normalde saç diplerindeki ölü deri banyoyla akıp gider. Ancak kepek durumunda bu doğal döngü zarar görür ve ölü saç derisi gözle görünür bir şekilde dökülür.

Kepek için gerekli olan tedavi şampuanla başlar. Genelde doktorun önereceği ürünler, köpeğe karşı etkili olan ve bitkisel içerikleri bulunan kepek şampuanlarıdır ve kısa sürede etki gösterirler. Ancak kepeğe neden olan asıl sorun bilinmeden kalıcı olarak kepten kurtulmak mümkün olmayabilir.

Saçta kepek neden olur ve ne şekilde tedavi yöntemleri kullanılır merak edenler için aşağıdaki saç ve saç derisi sorunları görülebilir.

Ciltte Yağlanma ve Kabuklanma (Seboreik Dermatit)

Tam olarak sebebi bilinmeyen ama cildin yağlanmasını takiben bir tür mantarın kabuklanmalara neden olduğu bir sorundur. Bu tip kepeklenme sorunlarında burun, koltuk altı ve kulak arkasındaki bölgelerde de kabuklanmalar görülebilir. Kabuklanmayı takip eden pul pul dökülme de kepeğe neden olur. Rahatsız edici bir görünü olduğundan kepek şampuanı kullanılması gerekir. Genelde bebeklerde ve yaşlılarda görülen bu durum, beyaz ve sarı dökülmelerle görülebilir.

Saçı Çok Ya Da Az Yıkama

Saçı çok yıkamak da az yıkamak da kepeğe neden olabilir. Saçta neden kepek olur diye merak eden birçok kişi, saçın kirli olmasından dolayı bu sorunu yaşadığını düşünebilir. Ancak bunun pislikle ilgisi yoktur. Çok ya da az yıkamak kepeklenmeye neden olabilir. Piyasadaki birçok ürün kimyasal içerikli olduğundan saç derisi hassas olan kişiler bu duruma tepki veriyor olabilir. Mümkün olduğunca doğal şampuan kullanmak ve saçları bol suyla iyice durulamak çok önemlidir. Yeterince durulanmamış olan saç da kepeklenebilir. 

Malasezya Mantarı

Malasezya adı verilen bir mantar çeşidi de kontrolsüz bir şekilde büyümeye başladığında kepeklenmeye neden olabilir. Ciltteki yenilenme sürecini hızlandırarak yağlanmasına neden olan bu mantar türü, bağışıklık sistemindeki enfeksiyonlara karşı vücudu korur. Ancak cildin yağlanması mantarın artmasına neden olabileceğinden cilt doktoruna muayene olarak karar verilecek bir tedavi yöntemi uygulanır.

 

Cilt Kuruluğu

Ciltteki kuruluk, pullanmalara neden olabilir. Hali hazırda kuru bir cilde sahip olan biriyseniz başörtü ve şapka kullanımı, soğuk ve nemsiz odalar, kış mevsimi gibi birçok etken dolayısıyla saç derisinin kuruması söz konusudur. Saç derisi kuruduğu zaman da pul pul dökülen kepekler rahatsız edicidir. Hatta kuru ciltlerde kol ve bacaklarda da kepeklenme görülebilir. Yani yağlı ciltler de kuru ciltler de kepeklenme konusunda aynı sonuçla karşılaşabilirler.

Sedef Hastalığı

Sedef hastalığı birçok bölümü etkileyen hastalıklar arasındadır. Psoriasis, parlak ve kalın derinin pullanmasına neden olabilir. Bu durum kafa derisinin kepeklenmesine yol açar. Çok sık bir şekilde sebore dermatit ile karıştırılabilir. Bu durumda saçta neden kepek olur iyi bir şekilde incelenmesi gerekmektedir.

Kepeğin Diğer Nedenleri

Yetersiz su tüketimi cildin kurumasına neden olabilir. Yani yeterince su tüketmezseniz cildinizin kuruması söz konusu olabilir. Kuru ciltte de az önce bahsettiğimiz kepeğin oluşması söz konusudur. Özellikle kış mevsiminde gerekli olan güneş enerjisini almamak da kepeklenmenin artmasına neden olabilir.

Kepeğin Oluşmaması İçin Doğal Çözümler

Kepeğe karşı alınması gereken önlemler arasında bulunan doğal çözümler kısa sürede kepek sorununun çözülmesi söz konusu olacaktır. Kepek için doğal çözümler arayanlara önerilerimizi sunarak, sağlıklı saçlara sahip olmanızı sağlayacaktır.

  • Birkaç kaşığı elma sirkesi ve limonun şampuana katılması köpeğe karşı etkili özellikle sağlamasına yardımcı olur,
  • İşlenmiş gıdalardan uzak durmak ve bol su tüketmek oldukça işe yarar bir çözüm olacaktır,
  • Sirke kepek sorununun en iyi ilacıdır. Sirke ve limonu durulama suyunuza ekleyerek de saçlarınızı arındırabilirsiniz,
  • Saç diplerinize hindistan cevizi yağıyla masaj yapabilirsiniz. Ayrıca zeytinyağı ve çay ağacı yağı da kullanabilirsiniz,
  • Saçlarınıza sofra tuzu dökerek peeling yapıp daha sonra da normal bir şekilde yıkanabilirsiniz,
  • 2 bardak suda kekik kaynatıp saçınıza sürün ve 15 dakika bekleyin.

Bu tür yöntemler doğal yöntemler olmakla birlikte en iyi çözümü bulmanız için dermatoloğunuza başvurarak tedavi için seçenekleri değerlendirebilirsiniz.