kkk
blank

Kadir Alkan

Saçkıran Nedenleri Nelerdir?

Saçkıran Nedenleri Nelerdir ?

Alopesi Areata birçok kişiye yabancı gelse de saçkıran oldukça tanıdık gelecektir. Saç ve sakallarda görülen saçkıran nedenleri nelerdir tam olarak bilinmese de, tedavisi yüz güldüren sonuçlarla mümkündür.

Yer yer saç dökülmesi ve bu dökülen bölgelerde saç çıkmaması saçkıran sorununa neden olur. Farklı türleri olan saçkıranın genelde bozuk para büyüklüğünde görülen saç döküntüleri ile kendini gösterdiği bilinir. Saçkıran sorunun temeline bakıldığında bir bağışıklık sistemi hastalığı olduğu bilinir. Vücudun bağışıklığı zayıf olduğu için hastalıklara daha açık hale gelir ve bağışıklık sistemi vücuda karşı saldırıya geçer. Bu durum saçkırana neden olabilir.

Kadın ya da erkeklerde görülen saçkıran, çocukluk döneminde de görülebilir. Ottoimmun hastalıklardan biri olan saçkıran, kadın erkek ayrımı yapmadan herkeste görülebilir. Saç, sakal, kaş ve kirpikte görülebilen saçkıran, bulaşıcı bir hastalık değildir.

Saçkıranın nedenleri nelerdir sorusunun cevabına gelecek olursak; tam olarak bilinmemekle birlikte tıp dünyasında araştıran konulardan biri olarak bilinmektedir. Aşağıda bilinen nedenlerini inceleyebiliriz.

Genler

Saçkıranda genetik eğilimin etkili olduğu düşünülür. Ancak virüs, çevresel faktörler, stres gibi etkenlerin de saçkırana neden olduğu bilinir. Aile geçmişinde diyabet, artrit, tiroid gibi bağışıklık sistemi hastalığı olanlarda saçkıran görülme olasılığının yüksek olduğu bilinir. Saçkıran olan kişilerde  genelde saman nezlesi, astım, atopik egzamalar ve tiroid hastalıklarına rastlandığı bilinmektedir.

Bağışıklık Sistemi

Bağışıklık sistemi hastalıklarının insanın vücudunun diğer organlarını etkilememesi için güçlü bir sistemin olması şarttır. Bu yüzden gerekli olan korunma sağlanmadığı zaman akyuvarlar saç hücrelerine saldırır ve saç kökleri küçülür. Bunun sonrasında da kök hücreler saç köklerini tamamen yok etmemek için dökülen saçların yerine yenilerinin çıkması için harekete geçer. Bu yüzden saçkıran nedenleri nelerdir sorularının cevabını öğrenmek istediğinizde tüm bu sistemlerinin kontrolünün sağlanmasını isteyebilirsiniz.

Stres

Çoğunlukla stresin körüklediği düşünülen saçkıran probleminin üzüntü ve stres benzeri sorunlar yaşaması söz konusu olduğunda bu sorunun daha sık görüldüğü bilinir. Duygusal travmalar, zayıflayan bağışıklık sistemiyle birleştiğinde saçkıranın tetiklenmesi söz konusudur. Sınav döneminde zorlanan çocuklar ve sorunlu boşanma süreçlerinde saçkıranın sık görüldüğü bilinmektedir.

Saçkıran Nedeniyle Dökülen Saçların Yerine Yenisi Çıkar Mı?

Saçkıran nedeniyle dökülen saçların yerine yenisinin çıkıp çıkmayacağı oldukça fazla merak edilir. Bu soruya cevap arayan birçok kişi, saçkıranın nedenleri nelerdir ve neden kaynaklanır  bunun sebebini araştırmalıdır. Sonrasında cilt hekimine giderek uygun tedavi yöntemiyle saç kıranın tedavi edilmesi sağlanır. Saçkıran nedeniyle dökülen saçların yerine yenileri çıkar. Tamamı dökülmüş olsa bile yeni saçları ortaya çıkması mümkün olmaktadır. Ancak bilinçsiz yapılan uygulamalar her türlü riski barındırır. Bu sebeple hekim tarafından önerilen tedavi yöntemleri uygulanır.

Saçkıran Nasıl Geçer?

Saçkıran tedavisi kişiye göre belirlenecek seçeneklerle yapılır. Ancak hayatında bir kez saçkıran olan ya da birkaç kez bu durumu yaşayan birçok hasta vardır. Bu kişiler yaşam boyu çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayarak saçların dökülmesinin önüne geçerek yeniden çıkmasına yol açabilir. Bazı vakalarda saçlar yeniden çıkmayabilir.

Saçların dökülmesi ve yeniden çıkma süreci her hastada farklıdır. Bu yüzden saçkıranın tekrarlanıp tekrarlanmayacağı ve sonucun nasıl olacağı kişiden kişiye değişecektir. Saçkıranda yeniden çıkan saçlar ilk olarak beyaz renkte çıkar ve daha sonra kendi rengine döner. Ağrıya ya da başkalarına bulaşmaya neden olmayan saçkıran hayatın olağan akışını zorlayacak bir hastalık değildir.

Sadece psikolojik olarak sorun yaratır ve kişinin saç kaybı yaşaması özgüvenini olumsuz etkileyebilir. Sosyal ve duygusal açıdan kendini iyi hissetmeyen kişide, sorun ve sıkıntılar artarak tedavinin olumsuz etkilenmesi söz konusu olabilir.

Saçkıranda Bilimsel Tedavi Yöntemleri

Saçkıranda bilimsel tedavi yöntemleri hastanelerin cildiye bölümlerinde yapılmaktadır. Tedavide bilimsel olarak kullanılan birçok yöntem vardır. Genelde 3 farklı tedavi şekli bulunur. Bunlar kortizon tedavisi, SADBE ve DPCP tedavisidir.

Kortizonun merhem ve iğne olarak uygulanması söz konusu olabilir. SADBE ise Avrupa’da da çok sık kullanılır. Türkiye’de bu karışımı sadece eczacılar yapmaktadır. İlk uygulamada biraz can yaksa da sonuç %98 oranında başarıdır. DPCP ise kişide kısırlığa neden olabilen bir tedavi şeklidir ve çocuk sahibi olmak isteyenler için pek önerilmez. Bu yüzden genelde kortizonlu krem ve SADBE tercih edilmektedir.

Saçkıranla Nasıl Baş Edebiliriz?

Saçkıranın nedenleri nelerdir öğrendiğimize göre müsade etme yolları konusunda da fikir sahibi olabiliriz. Bu durumun en önemli çaresi, şapka ya da eşarp gibi yardımcı ürünlerle saç sorunlarını gizlemek olabilir.

Saçkıran yaşayan biri için psikolojik destek bir hayli önemlidir. Bunun için diğer kişilerle iletişim kurmak ve bu süreci olabildiğince huzurlu geçirmek hastalık üzerine de olumlu etkilere neden olacaktır. Değersizlik duygusuna kapılanların psikolojik destek almaları söz konusu olabilir.

İnternet üzerinden saçkıran sorunu yaşayan hastalara ulaşarak tedavi için neler yaptıklarını öğrenebilirsiniz. Unutmayın görünüşünüz kişiler üzerinde olumlu ya da olumsuz etki yapıyorsa zaten bu kişilerle görüşmeniz uygun değildir. Sizi sevenler her zaman olduğunuz gibi sevecektir.