kkk
blank

Kadir Alkan

Kuru Saçlar İçin Öneriler

Kırılan ve kabaran kuru saçlar için öneriler genelde saçın nemlendirilmesiyle mümkündür. Saç sağlığının her insan için farklı olduğu bilinmektedir. Herkesin saç tipi ve şekli farklıdır. Bu yüzden her insanın saç bakım rutini de farklıdır.

Kuru saçlar neme en çok ihtiyaç duyan saç tipleridir ve yeteri kadar nemlendirilmediğinde saç kaybı kaçınılmazdır. Saçların aşırı yıkanması, doğal nemini kaybedip kurumasına neden olabilir. Saçın kuruluğunu gideren birçok yöntem vardır. Parlak ve sağlıklı saçlara ulaşmak isteyen birçok kişi, saçların beslenmesi ve nemlenmesi için farklı yöntemler tercih eder.

Bu yöntemler arasında en bilindik olanı zeytinyağı bakımlarıdır. Saçların doğal bir nem kazanması için kullanılan zeytinyağı ile her zaman saç sağlığının en iyi şekilde korunması mümkün olacaktır. Kuru saçlar için öneriler konusunda evinizde bulacağınız birçok malzemeyle saçlarınızı canlı bir hale getirebilirsiniz.

Yoğurt

Sağlıklı probiyotikler içeren yoğurt, bal ve zeytinyağıyla karıştırılarak saçlara sürülür. Saç diplerine masaj yapılarak kullanılan yoğurt, yarım saat bekletilerek saçın iyice yıkanması ve durulanması sağlanır. Duruladığınız saçlarınızın sağlıklı olması için nemlendirici içeren şampuanlar kullanabilirsiniz.

Avokado

Avokado çok başarılı bir nemlendiricidir. Avokadonun da aynı yoğurt gibi kullanılması söz konusudur. Bazen içine zeytinyağı eklenerek kullanılan avokado genelde tek başına da nemlendirmeye yeterlidir. Saç diplerine iyice masaj yapılarak uygulana avokado, daha sonra saç tellerine de sürülerek saçlarda 15 dakika bekletilir.

Süt

Süt ve yumurta da saç bakımının önemli maddeleri arasındadır. Saçlara sürülen bu karışım, muz püresiyle karıştırılıp sürüldüğünde bir maske olarak kullanılabilir. Saçların tamamına yedirilen sütlü muz maskesi, balla ve zeytinyağıyla da zenginleştirilebilir. Kuru saçlar için öneriler konusunda tüm maskeleri bir arada kullanabilirsiniz. Bir hafta birini bir hafta diğerini tercih edebilirsiniz.

Mayonez

Mayonez hazır bir maske gibidir. Bu karışımın içine yarım muz ve avokado eklenerek blenderdan geçirilir. Saçlara uygulanır ve 20 dakika bekletildikten sonra iyice durulanarak yıkanır. Saçlardan iyice çıkması için arındırıcı şampuan kullanmak yerine durulama süresini uzatmanız çok daha etkili bir yöntemdir.

Hardal Yağı

Saç uzunluğunuza göre tercih edeceğiniz hardal yağını ısıtıp saçlarınıza sürerek saçlarınızın nemlenmesini sağlayabilirsiniz. Kuru saçlar için öneriler arasında tercih edilen yağlarla her zaman saçların nemli kalmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.

Zeytinyağı

Halis zeytinyağı saç bakımında çok yararlıdır. Saçlara uygulanan zeytinyağı haftada bir iki kez düzenli olarak kullanıldığında saç bakımı için etkisini hemen gösterir. Saçarın parlak ve güzel görünmesini sağlayan zeytinyağını tüm saçınızda bir saat kadar beklettiğinizde daha sonra saç tipinize uygun bir şampuanla yıkayarak sağlıklı olmalarını ve parlak görünmelerini sağlayabilirsiniz.

Kuru Saçlar ve Boya

Saç boyamak saçların kurumasına neden olduğu için ciddi bir sönüklük ve cansızlığa neden olabilir. Kuru saçlar boya yapıldıkça daha fazla kurur ve süpürge gibi görünür. Fön gibi uygulamalarla parlasa da normal hali yıpranmış olduğu için, koparak dökülmelere neden olabilir. Bu istenmeyen bir durumdur. Saç bakım serumları ve yağları kullanarak saçın her aşamasında doğru bir nemlenme sürecine girmesinin sağlanması gerekir.

Kuru Saçlara Evde Bakım Yapmak

Kuru şaçlar için saç bakım önerileri yağ bazlı ürünlerin tercih edilmesi söz konusu olduğundan bu ürünler kullanılarak yapılan maskelerdir. Bu maskelerin çoğu mutfakta bulunan zeytinyağları, yumurta sarısı, mayonez, badem yağı gibi ürünler kullanılır. Saçlara bakım yapmak ve hızlı çözümler bulmak istediğinizde zeytinyağı Biel tek başına yeterli bir çözüm olabilir. Saçların sağlıklı uzaması, parlak ve canlı görünmesi için ihtiyacı olan nemin sağlanması, bol su içmek ve sağlıklı beslenmek kadar saçlara dıştan bakmak açısından da önemlidir.

Saçların sık sık kimyasal maddelere maruz kalması, fön, maşa gibi malzemeler kullanılarak yıpranması oldukça sakıncalıdır. Zaten kuru olan saçlar, bu işlemlerle daha kuru hale gelir ve koparak dökülmeye başlar. Birçok kuru saç sahibi, saçlarını sık boyadığı ve fön gibi uygulamalara maruz bıraktığı için kopma ve yanma problemini yaşar. Günümüzde birçok ürüne ulaşmanın kolay olduğu internet, kuru saçlar için özel ürünler bulma imkanını da sunmaktadır. Bu yüzden saçların bakımının aksatılmaması durumunda kuru saçların da canlı görünmesi mümkün olacaktır.

Kuru Saçlar İçin Hangi Ürünler Kullanılmalı?

Saçında kuruluk olan ve yıpranmış saçlara yaşamak istemeyenler saçlarını kuru saçlar için kimyasal içermeyen şampuan ve saç bakım ürünleriyle korumalıdır. Marketlerde satılan şampuanlar çok fazla kimyasal içerdiği için saçların sağlıklı olması tam olarak mümkün olmaz. Bunun için Kerastase’ nin kuru saç serisi şampuanları kullanılabilir. Bu ürünlere Kadir Alkan Store adresinden ulaşabilirsiniz veya 05322976636  whatsapp hattı üzerinden sipariş verebilirsiniz.

Saçlar için doğal ve bitkisel temizlik ürünleri kullanılmalı, haftada en az iki kere zeytinyağı ile bakımının rutin hale gelmesi sağlanmalıdır. Ayrıca saçların düzenli olarak taranması ve saç diplerine masaj yapılarak saç derisinin uyarılması da nemlendirici özelliğin aktive olmasını sağlayacaktır. Saçlara çok fazla boya yapılmaması ve fön, maşa gibi uygulamalardan mümkün olduğunca kaçınılması şarttır. Bu uygulamaları yaptığınızda sorunsuz bir saç bakımı sağlayarak saçlarınızın canlı ve parlak olmasını sağlayabilirsiniz.

Kadir Alkan Store adresinde bulabileceğiniz bu ürünlere aynı zamanda 05322976636  whatsapp hattını kullanarak ulaşabilirsiniz.