kkk
blank

Kadir Alkan

Bu kuaförde ödemeler bitcoinle olacak…Bilişimci kuaförün sıra bekletmeyen uygulaması

İSTANBUL – Dede mesleği kuaförlüğü devam ettiren, CMC Cat Mondiale Dünya 2’inciliğini elde eden Türk Milli Takımında olan Kadir Alkan, geliştirdiği telefon uygulamasıyla müşterilerine online hizmet sunuyor. Bilişim mezunu Alkan, yakında müşterilerinin ödemelerini geleceğin para birimi olarak öngörülen bitcoin ile alabileceğini de belirtti.
22 yıllık kuaför Kadir Alkan, mesleğini teknolojiyle birleştirerek günümüz koşullarına uyum sağladı.  Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunu olan Alkan, geliştirdiği uygulamayla müşterilerine internet üzerinden işlerini kolaylaştırıcı bir uygulama sunmaya başladı. Alkan’ın geliştirdiği “Kadir Alkan Hair Artist” uygulamasını telefonuna yükleyen müşteriler kullanıcı adı ve şifrelerini yazarak aplikasyona giriş yapıyor. Ardından müşteriler randevu menüsü üzerinden haftanın hangi günü ve saatinde boşluk olduğuna bakarak kendilerine uygun saate randevu alıyor. Alınan randevuda kuaförde gerçekleştirilecek işlem seçilirken, müşteri işlemi yapacak personeli de görme imkanı yakalıyor. Randevu onaylandıktan sonra ise müşterinin telefonuna onay mesajı gönderiliyor. Uygulamanın bir diğer avantajı ise müşterilerin önceden uygulamaya yükledikleri paralarla oluşan kumbara ile kuaförde nakit para ödemekle uğraşmamaları oluyor. Ayrıca müşterilerin randevu saati yaklaştığında telefonlarına hatırlatıcı mesajlar gönderiliyor.
Bilişimci kuaförün uygulaması müşterilerden tam not aldı
CMC Cat Mondiale Dünya 2’inciliğini elde eden Türk Milli Takımının da üyesi olan Kadir Alkan, uygulama sayesinde müşterilerinin sıra beklemeden, kendilerine uygun zamanlarda işlemlerini yaptırdığını ifade etti. Usta kuaför, yıllardır kadın ve erkek müşterilere hizmet verdiğini ve dededen kalma mesleğini sürdürmekten onur duyduğunu ifade etti. Alkan, yakın zamanda müşterilerden ödemeleri geleceğin para birimi olarak ifade edilen bitcoin üzerinden alacaklarını dile getirdi.
“Türkiye’de ilk yaptığımız işlem, teknokuaförüz diyoruz”
İnsanların teknolojiden her alanda yararlandığını mesleğini de içine katarak geliştirdiği uygulamayla müşterilerine yardımcı olduğunu ifade eden Kadir Alkan, “Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve İşletme mezunuyum. Dededen kalma mesleğe devam etme kararı aldım. Kuaförlükte teknolojiyle bağın eksik olduğuna karar verdim. Bunun Ar-Ge’sini yaptım ve ortaya bu uygulama çıktı. Uygulama Türkiye’de ilk yaptığımız bir işlem, biz buna teknokuaförüz diyoruz. Çünkü artık teknolojiyle kuaförlüğü birbirine entegre yapmış bulunmaktayız. İnşallah bu uygulamayı diğer meslektaşlarımızın da kullanmasını sağlayacağız” ifadelerini kullandı.
“Yakında bitcoinle de saç kesmiş olacağız”
İnsanlara daha kolay hizmet vermek için çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Alkan, “Kuaförlerden böyle teknolojik hamleler beklemiyorlar ne yazık ki ama benim asıl mesleğimin bilişim olmasından dolayı özellikle bunun üzerine çok yoğunlaştım. İnsanlar çok güzel tepki verdi, artık müşterim gece 2’de bile randevu alabiliyor çünkü beni mesai saatleri dışında arayamaz. İster nakit hatta şu anda revaçta olan bitcoin. Yakında bitcoinle de saç kesmiş olacağız herhalde bu da Türkiye’de yine bir ilk olmuş olacak” diye konuştu.
“Randevu almak daha kolay”
Cep telefonu üzerinden randevu alabilmesinin kendisi için büyük bir kolaylık olduğunu ifade eden Özkan Nazilli, “Yaklaşık 1 senedir müşterisiyim, uygulamayı da keşfettim, güzel olmuş. Randevu almak daha kolay istediğimiz gün ve saati ayarlayabiliyoruz. Zorluk çekmiyorum, severek geliyorum gelmeye de devam edeceğim” dedi.
“Ben burada zamanımı biliyorum”
Uygulama sayesinde işlerine göre randevu alıp beklemeden işini hallettiğini dile getiren Aziz Altuntaş, “Ben burada zamanımı biliyorum işimi, programımı ayarlamışken buraya geliyorum. Randevumu alıyorum 14.30-15.00 arasında işlemimi yapıp buradan çıkabiliyorum. Normal kuaförlerden farkını sorarsanız gittiğiniz zaman sıra olabiliyor, bekleme olabiliyor gibi birçok problem çıkabiliyor” diye konuştu.
İstanbul’da Merter ve  Sultanahmet’te 1’er dükkanı olan Kadir Alkan’ın Ankara’da da bay ve bayanlara hizmet veren 1 kuaförü bulunuyor. 22 yıllık kuaför Kadir Alkan, Londra,  Amsterdam gibi dünyanın çeşitli ülkelerinde kuaförler açmak için de görüşmelerini sürdürüyor.