kkk
blank

Kadir Alkan

YÜZ ŞEKLİNE GÖRE ERKEK SAÇ MODELLERİ

YUVARLAK YÜZ; Köşeleri olmayan yuvarlatılmış bir yüz şeklidir. Bu yüz şeklinde en önemli unsur; kesilen saçın yüzü sivrileştirmesinin gerektiğidir. Sadece saç kesimiyle değil sakal kesimiyle de yüz şeklinin sivrileştirilmesi bir bütün görünüm verir.

 

Yuvarlak Yüz Şekli İçin İdeal Sakal Kesimi Nasıl Olmalıdır?

Kısa favoriler yuvarlak yüz şekli için daha uygundur. Kısadan uzuna doğru giden üçgen sakal kesimleri yuvarlak yüz şekli saç kesiminde dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Saçın üst kısmının yanlardan daha uzun olması şartıyla saçın yan kısımlarının daha köşeli bir görünüme sahip olacak şekilde yapılan kesim bu yüz şekli için en ideal olanıdır.

Saç kesiminin belirlenirken yüz şeklinin önemi ne kadar büyükse, gözlük seçerken de nasıl bir yüz şekline sahip olduğunuz aynı ölçüde önem teşkil eder. Köşeli gözlükler yuvarlak yüz şekline iyi giden gözlük modeli olup, daha sivri göstererek yuvarlak görünümü minimilize eder.

 

ELMAS YÜZ ŞEKLİ; Elmacık kemiklerinin daha ön planda olduğu yüz şeklidir.

Elmas Yüz Şekli İçin İdeal Sakal Kesimi Nasıl Olmalıdır?

Bu yüz şeklinde ise elmacık kemiklerini alt kısımlarında kirli sakal modeli olarak biraz daha dolgun olarak bırakılırsa, elmacık kemiğini verdiği sert görünümü azaltmış olursunuz. Bu yüz tipine kendi haline bırakılmış, çabasız yani salaş saç modelleri daha uygundur. Alın boşluğunun göze çarpmaması için bu bölgeyi kapatabilecek dökümlü saç modelleri yüzü daha güçlü gösterir. Bir diğer husus da, saçın üst ve yan kısımlarında da çok fark olmamasına özen gösterilmelidir.

 

ÜÇGEN YÜZ ŞEKLİ; Çene bölgesinin ön planda olduğu yüz şeklidir. Çenesi uzun kişiler genelde bu yüz şeklinin tanımına uyar.

Üçgen Yüz Şekli İçin İdeal Sakal Kesimi Nasıl Olmalıdır?

Burada yapılan en büyük yanlışlardan biri; çene uzun olduğu için kısadan uzuna doğru yapılan kademeli sakal kesimi zaten var olan uzun çeneyi daha da uzun göstermektedir. Tam tersi çeneyi biraz daha kısa tutup yan kısımlarını (sivrileştiren kısımlarını) sakalla doldurup yukarı doğru kademeli geçiş yapılması bu yüz şekli için uygun olan sakal kesimidir. Bu yüz şeklinde önemli nokta; saçın yanlarının ve üstlerinin doğru orantılı bir şekilde; ne çok kısa ne de çok uzun saç modelleri üçgen yüz şekli için uygundur.

 

KARE YÜZ ŞEKLİ; Bu yüz şekli için yanların daha kısa üstlerin daha uzun olduğu modeller idealdir. Yanlardan üstlere doğru uzayan katların yumuşak ifade vermesi gerekir çünkü yüz şekli kare olması sert bir görünüm vereceği için bunu yok etmek için saç kesimin bu şekilde olması doğrudur.

Kare Yüz Şekli İçin İdeal Sakal Kesimi Nasıl Olmalıdır?

Sakallarda ise kirli sakal olarak yüzün kemikli kısımlarını daha çok yumuşatabilecek tarzda olan kirli sakal bu yüz şekli için uygundur.

Kare yüz şekline sahip olanların gözlük seçimi yuvarlak-oval çerçeveli olması gerekir. Yüz şeklinin verdiği sert görünüm yuvarlak çerçeveli gözlükler yumuşatarak daha iyi görünüm verir.

 

DİKDÖRTGEN YÜZ ŞEKLİ; Eni boyundan küçük olan yüz şeklidir. Bu yüz şeklinde kabarık saç modelleri uygun değildir, kabartmak isterseniz saçların uç kısımları yanları gösterecek şekilde kabartmanız yüz şekliniz için doğrudur. Tamamen kabarttığınız takdirde yüzünüz daha uzun gözükecektir.

Dikdörtgen Yüz Şekli İçin İdeal Sakal Kesimi Nasıl Olmalıdır?

Sakal kesimi olarak da kirli sakal bu yüz şekli için de uygundur. Kademeli bir şekilde uzayan saç kesimi dikdörtgen yüz şekli için doğru model değildir çünkü yüz zaten uzundur. Yanların daha dolgun ama kısa olduğu saçlar bu yüz şekli için idealdir.

 

OVAL YÜZ ŞEKLİ; En ideal olan yüz şeklidir. Aslında biz bütün yüz şekillerini gerek sakal kesimi gerekse saç kesimi ile ovale döndürmeye çalışırız. İdeal yüz şekli olması tüm saç ve sakal modellerinin bu yüze uyması anlamına gelir.