kkk
blank

Kadir Alkan

blank

ERKEKLERDE YAĞLI VE KURU SAÇ TİPLERİ İÇİN BAKIM ÖNERİLERİ

YAĞLI SAÇ BAKIMI
Genellikle düz saçların yağlanması daha kolaydır, bu noktada sık yapılan bir hata olarak; saçların hemen kirlendiğini düşünüp yıkamak oluyor.
– Yıkama alışkanlığı değiştirilerek yağlı saçların daha çabuk yağlanmasını önleyebilirsiniz,
– Yine beslenme düzeniniz saç tipiniz üzerinde de önem teşkil eder. Çok fazla yağlı, asitli, baharatlı ve acı besinler tüketmek saçlardaki sebum dengesini bozarak kolay yağlanmasına neden olur,
– Sprey formunda şekillendirici kullanmak jöle veya wax gibi şekillendiricilere göre daha az yağlandırır,
– Ilık veya soğuk su ile duş akabilirsiniz çünkü sıcak su saçları her zaman erken yağlandırır,
– Daha az şapka, bere gibi ürünler kullanın. Saçları baskıladığı için zaten yağlanmaya meyilli saç deriniz daha kısa sürede yağlanacaktır.
– Kil içerikli ürünleri saç bakım rutininize eklemekte yarar var. Killi saç maskesi saç diplerinde yağı emerek, saç tellerini hafifletir; böylece cansız ve hacimsiz saçlardan kurtulmuş olursunuz. Duş almadan önce kuru saç diplerinize uygulayarak 5 dakika bekletin. Daha sonra masaj yaparak maskeyi iyice yedirip ılık su ile durulayın. Düzenli kullanımda aradaki farkı gözlemleyeceksiniz.

KURU SAÇ BAKIMI
Kuru saçları nemlendirirken fazla nem vermenin de unutulmaması gerekir. Bu durumda da fazla dökülmeye sebebiyet vermemek için belirleyeceğiniz sonuç odaklı yöntemler ile sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.
-Öncelikle bu saç tipinde de ısıdan koruyan bakım ürünlerini tercih etmelisiniz,
-Kırık saç uçlarınız var ise mutlaka kestirmeniz önerilir, daha canlı bir saç görünümü için düzenli olarak saçların kesilmesi çok etkilidir,
-Aşırı kuru saçlara sahipseniz Hindistan cevizi yağı, jojoba ve zeytinyağı kullanarak nem ihtiyacını karşılayabilirsiniz,
-Beslenme düzeninize somon ve avokado gibi yararlı yağ oranı yüksek besinler ekleyebilirsiniz,
-Kuru saç tipine uygun olmayan ürün kullanmamalısınız.
-Kuru saç için de soğuk su ile duş almanız saçın nemini korumasına ve parlak görünmesine yardımcı olur.
-Saçlarınızı ısı veya havlu ile kurutmak yerine yumuşak ve mikrofiber havlu ile kurutmak daha az yıpranmaya neden olacaktır.