kkk
blank

Kadir Alkan

blank

ERKEKLERDE SAÇ DÖKÜLMESİ NASIL ÖNLENİR?

Mevsim geçişleri, stres, genetik yatkınlık ve beslenme düzensizliği gibi etkenler saç dökülmesi üzerinde oldukça etkilidir. Özellikle stres kontrolsüzlüğü dökülmenin en önemli nedenidir.
Saçları düzenli olarak temiz tutmak saç dökülmesini azaltmaya yardımcı olur. Herhangi bir şampuan yerine daha hızlı ve kalıcı sonuç alabileceğiniz biyolojik kök hücre onarımı yapan bir şampuan ile yıkamak en doğru olanıdır. İçeriğinde büyüme faktörü ve biyomimetik peptid bulunan dökülme karşıtı şampuan kökleri bütünüyle onarıp yapılandırarak, biotin, B vitamini ve nemlendirici kompleks ile saçların gürleşmesini ve hacimli bir görünüm almasını sağlar.
Vitamin alarak da saçların uzamasına yardımcı olup, dökülmesine engel olunabilir. Örneğin; A vitamini kafa derisindeki sebumun yani yağ dengesinin üretimini düzenleyerek kıl köklerinin daha fazla yağlanmasına engel olurç Böylece yumuşamayan kıl köklerinde saçlar uzun süre tutunur. E vitamini ise; yüksek oranda nemlendirerek kan dolaşımının artmasına yardımcı olarak saç köklerini güçlendirir. Bu vitaminlerin hepsinin yer aldığı şampuanlardan da destek alabilirsiniz.
Beslenmenin öneminin her organımızda ve saçlarımızda ne kadar önemli olduğunu unutmamak gerekir. Proteinler saç sağlığının iyileşmesini destekler ve saç dökülmesine engel olur. Et, balık ve soya protein içeriği bakımından zengin besinlerdir. Saç köklerinin yapıtaşı olan proteini beslenme düzeninize eklemek, büyüme faktörü olarak tek başına sonuç alabileceğiniz bir yöntemdir.
Bunlarla birlikte esansiyel yağlardan da destek alarak kıl köklerini besleyebilirsiniz. Günde birkaç dakikanızı ayırarak kafa derinize badem, susam veya Hindistan cevizi yağları ile asaj yapmak saç köklerinin canlanmasına neden olur.
Islakken saçları taramak saç dökülmesini hızlandıran bir durumdur. Çünkü saçlar ıslakken çok hassas olduğu için sert bir şekilde de taradığınızda dökülme eğilimli olur. Bu yüzden ıslakken tarama işleminden kaçınıp, dolaşan yerleri elinizle açmak daha faydalı olacaktır.
Bol su tüketmek, saç gelişimini desteklemek için çok etkilidir. En azından 2 litre su tüketmeniz halinde saçlarda da görülecek olumlu değişiklikleri gözlemleyeceksiniz.
Doğal yöntemlerin yanı sıra profesyonel saç çoğaltma işlemlerinden de yararlanabilirsiniz. Çok daha hızlı sonuç almak isteyenler genelde bu işlemi yaptırmaktadır. Bu işlemden sonra saçlar biraz hassas olacağı için dikkatli ve özenli davranmanız tavsiye edilir. 7-10 gün içinde kafa derisinde meydana gelen kabuklar dökülerek iyileşme sürecine girilir.

Bu sorunu en aza indirgemek için basit ama etkili yöntemleri sıralayacak olursak;
-Saçların ılık suyla yıkanması,
-Saçların ısıya ve zararlı kimyasalları karşı korunması,
-Saç derisine düzenli olarak masaj yapılması,
-Saç stilini zaman zaman değiştirerek dökülme problemi ile savaşarak gözlem yapılması,
-Saç tipinize uygun ürünlerin kullanılması,
-E vitamini ve kreatin içerikli besinlerin tüketilmesi,
-Bildiğiniz ve kaliteli ürünlerin kullanılması dökülmeyi azaltacak yöntemlerdir.